Autó zárszerviz
Amit az autók zárjairól tudni kell
A továbbiakban néhány információt teszünk közzé, ami az autózárakkal, azok szerelésével kapcsolatos, illetve ehhez a témához kapcsolódó fontos és alapvető tudnivalókat szeretnénk megosztani Önnel.
A WD40 nem segít
Először is el szeretnénk oszlatni egy városi legendát: A WD40 spray nem fogja megjavítani akadozva működő zárját, sőt hosszú távon több kárt okoz, mint amennyi hasznot hajt. Ennek oka az, hogy a zárak működését mindenképpen valamilyen kenőanyag biztosítja. Ez az anyag legtöbbször grafitpor, vagy szilikonzsír.
A grafitpor esetében a WD40 spray kimossa a kenőanyagot a zárból, így átmenetileg lehet, hogy javulást okoz. Nem tudhatjuk ellenben, hogy a kimosott anyag hol gyűlik össze, és hol fog agyag keménységű tömbbé összeállni, ami már egyértelműen megakadályozza a zár működését.
A szilikonzsír esetében már más a probléma. Csupán meg fogja kocsonyásítani a spray az anyagot, viszont így annak az összetétele megváltozik, és vagy egy félig megkötött ragasztóhoz hasonló zselé lesz belőle, vagy a már ismertetett agyagszerű képződmény. Mindkettő tökéletesen alkalmas arra, hogy egy jó zár működését megakadályozza, vagy akár tönkre is tegye azt.
Szintén nem fog segíteni a jégoldó spray nyáron, azzal is csak tetézni lehet a problémákat. De a kedvencünk a régi lakatos petróleum lámpa folyadékja. Mert azt mondják, a petróleum mindenre jó, de igazából nem. Nem jó a zárakba pl. A zárakat nem szabad kimosni. Más által szétszedett zárat pedig nem rakunk össze.
Mit tehetünk, ha télen befagy a zár
Amennyiben télen a hidegtől befagy az autón a zár, akkor, ha lehet, ne próbálják öngyújtóval kimelegíteni, mivel – autótípustól függően – a zárak hossza 4 és 18 cm között bármekkora lehet. A működő megoldások egyike lehet az adott problémára, a minden benzinkúton kapható, zár-jégoldó folyadék vagy spray. Ezt érdemes még az ősz folyamán beszerezni, és az autóstáskában tartani, vagy bármilyen olyan helyen, ahol az autó kinyitása nélkül is könnyen hozzá lehet férni.
A másik, sokkal bonyolultabb megoldás az, hogy ha a legközelebbi patikában vesznek fecskendőt, tűt (az inzulinos nem jó erre a célra!), és 98%-os alkoholt. Az alkoholt felszívják a fecskendőbe, majd a tű segítségével a zárba fecskendezik. Az alkohol olvadáspontja nagyjából -110 °C, tehát még nagy hidegben is gyorsan feloldja a zár mozgását megakadályozó jeget.
Bármelyik eljárást is kellett alkalmazni az autón, minden esetben tanácsos utána a zárakat szakemberrel ellenőriztetni, hogy azok a későbbiek folyamán is működőképesek maradjanak.
Autózár feltörés?
Sajnos sokszor előfordul, hogy csavarhúzóval vagy törőkulccsal megpróbálják feltörni az autót. Amennyiben a távirányító nem működik, akkor már a gyári zár sem fog működni. Az újabb, vagy nagyobb értékű autókat már majdnem minden gyártó biztonsági zárakkal szereli fel, amelyek a rájuk gyakorolt, túlzottan nagy erő hatására, elfordulnak anélkül, hogy nyitnák a zárat. Ilyenkor bizony elég sűrűn előfordul, hogy beletörik a feltöréshez használt eszköz a zárba, vagy akár maga a zár roncsolódik olyan mértékben, hogy azt már nem lehet használni. Ekkor egy technikai autónyitás után ki tudjuk szerelni az autóból a sérült zárat. Amennyiben lehetséges meg tudjuk javítani, illetve pótolni tudjuk egy az Ön kulcsával működő példánnyal azt.
Autózár csere
Abban az esetben, ha Ön zárat szeretne cseréltetni az autóján, szintén több megoldás létezik. Nem kell vagyonokat költenie a márkaszervizben az új zárgarnitúra megrendelésére, hiszen a bontóban kapható, az eredetivel mindenben megegyező, zárral is pótolhatjuk azt.
Amennyiben csak meg szeretné változtatni a zárat működtető kulcs mintáját, arra is van lehetőség. A zárak belsejében levő lamellák cseréjével meg tudjuk akadályozni az eredeti kulcs használatát, és el tudjuk készíteni az új kulcsot rövid idő alatt. Ehhez természetesen ki kell szerelnünk az autóban található mechanikus zárakat, majd azok szétszedése és újbóli összerakása után vissza tudjuk szerelni azokat, immár az eltérő profilú kulccsal működtetve. Természetesen a nyitható-zárható tollú kulcsok, úgynevezett bicskakulcsok, esetében is meg tudjuk oldani ezt a problémát.
Itt szeretnénk felhívni a figyelmüket arra, hogy egy-egy autózár szétszedése és összerakása, annak bonyolultságától függően, más-más árfekvésben oldható meg. Érdekességként jegyeznénk meg, hogy a legkevésbé szerelhető autó, pillanatnyilag, a 2008-as modellévtől gyártott Ford Fiesta, ahol egy sofőroldali zárcsere minimálisan 3 órát vesz igénybe.
Autó távirányító pótlása
Az elveszett/ellopott távirányítók pótlása is megoldható. Gyári, vagy minőségi utángyártott modellekkel állunk rendelkezésére, akár hagyományos, akár bicskakulcsos kivitelben. Ebben az esetben – amennyiben még rendelkezik vele – szükségünk lesz az Ön tartalékkulcsára, bár ha már nem rendelkezik vele, akkor is meg tudjuk oldani a feladatot. Naprakész adatbázisunk segítségével a lehető leggyorsabban tudjuk feltanítani/rátanítani az autóra az új távirányítót.
Ha már megtörtént a baj, az esetek túlnyomó többségében, az elveszett/ellopott kulcs, autóról való letiltása sem okoz gondot. Kérésére ellenőrizni tudjuk az autó által elfogadott kulcsok számát, illetve törölni tudjuk az eltűnt kulcsokat (típusfüggő). Kérjük, vegye figyelembe, hogy néhány esetben csak az összes kulcs egyidejű törlése lehetséges, ami után természetesen fel kell tanítanunk egy új kulcsot az autóra. Ebben az esetben előfordulhat, hogy ki kell cserélnünk az indításgátló chip-et a kulcsban és/vagy újra fel kell tanítanunk a távvezérlőt.
Egyéb autókulcs, vagy autózár hibaforrások
Előfordulhat, hogy egyik pillanatról a másikra nem indul az autó. Ennek több oka is lehet, amiknek az ismerete elengedhetetlen a hiba korrekt elhárításához. Alapvetően ez a probléma két okra vezethető vissza:
- Nem fordul el a gyújtáskapcsolóban a kulcs: Egyes típusoknál tervezett szervizigény a gyújtáskapcsoló meghibásodása, mivel annak belsejében eltörik egy- vagy több alkatrész. Ilyenkor munkatársunk a helyszínen vagy a műhelyben működőképessé tudja tenni azt, sőt akár be is tudja indítani az autót. Ilyen esetekben mindenképpen meg kell javítani a hibás alkatrészt a balesetveszély megelőzése érdekében.
- Villog az indításgátló visszajelzője: Valamilyen oknál fogva az autó nem fogadja el az immobilizer chip jelét, ezáltal elektromosan tiltva van a motor indítása. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a problémát nem sikerül a helyszínen megoldani. Ez a probléma bármelyik autómárkánál előfordulhat, megoldása más és más módon történhet. Helyszínre érkező kollégánk a legjobb tudása szerint el fog követni mindent, de néhány esetben ez csak bizonyos alkatrész(ek) cseréjével oldható meg.
Bármi is a hiba forrása, fontos megérteni, hogy:
- munkatársunk nem fogja elvontatni az Ön járművét sem a műhelyünkbe sem valamely Ön által megjelölt helyre;
- nem fogja az autót az Ön rendelkezésére bocsátani balesetveszélyes állapotban, még írásos felelősségvállalással sem;
- nem fogja kikötni a jármű indításgátlóját;
- nem tudunk minden márka minden modelljéhez cserealkatrészt biztosítani a helyszínen.
Sajnos sokszor előfordul, hogy valaki jószándékúlag megpróbál valamit az Ön autóján, amiről hallott. Kérjük, hogy mielőtt felesleges kockázatnak tenné ki magát, érdeklődjön kollégáinktól!
Sok városi legenda kering manapság (pl. teniszlabdával nyitható ajtók, mobiltelefonon keresztüli távirányítós autónyitás, stb.) és ezekből jó néhány csak arra jó, hogy kárt tegyünk az autóban. A megfelelő tudás birtokában egyértelművé válik, hogy a javasolt eljárás nem működhet (pl. a 2.6 GHz-es jelet nem tudja átvinni a mobiltelefon, ami csak 20 Hz és 40.1 KHz között továbbít).